| Part Number | SMCJ15A-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 317700 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ15A-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ15A-E3 57T |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Clamping Voltage | 24.4 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Minimum Breakdown Voltage | 16.7 V |
| Supplier Package | SMC |
| Maximum Peak Pulse Current | 61.5 A |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 15 V |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ15A-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 18V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ18CA.pdf |
|
ON Semiconductor | SS SOT23 BR XSTR SPCL TR Download PDF datasheet for SMMUN2111LT3G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 185V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE220A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 28V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ28AHE3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 12V 500W 2-Pin DO-15 Ammo Download PDF datasheet for SA12CA-E3 73.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 33V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ33A-TR.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 120V 1.5KW 2-Pin DO-214AB Download PDF datasheet for SMCJ120A.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 12V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ12CA.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 58V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS58VS1UR,115.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 18.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T22CA.pdf |